Etkin Ders Çalışma Önerileri

Etkin Ders Çalışma Önerileri

İYİ DERSLER’DEN ÖĞRENCİLERE ÖNERİLER
Sevgili öğrenciler yeni bir eğitim-öğretim yılı daha başladı. Biz İyi Dersler ailesiolarak derslere hazırlık sürecinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda sizlere birkaç öneride bulunmak istedik. Unutmayınız ki bu önerilerin gerçekleşebilmesi için öncelikli olarak öğrencinin çalışmaya istekli, azimli ve kararlı olması gerekir. Gelin şimdi hep beraber bu önerilere bir göz atalım:

1. SAĞLIKLI BİR BEDEN
Etkili bir öğrenme için yeterli süre uyumuş, dinlenmiş ve sağlıklı beslenen bir bedene ihtiyacımız vardır. Gece geç yatmak ertesi günü kaybetmek demektir.

2. DERSE ÖN HAZIRLIK
Derse mutlaka hazırlıklı gidilmelidir. İşlenecek dersle ilgili önceden bilgi sahibi olmak dersin verimini arttıracaktır.

3. ETKİN DERS DİNLEME
Dersi derste öğrenmek klişe bir ifade gibi dursa da bilimsel bir geçekliğe işaret etmektedir. Derste not tutan soru soran cevap veren aktif bir öğrenci olmalıyız.

4. TEKRAR
Öğrenmenin kısa bir süre sonrasında yapılan tekrar öğrenilmiş bilgilerin kalıcılık süresini ve oranını arttırır. Tekrar edilmeyen bilgiler hızlı bir şekilde unutulur. Bu yüzden günlük, haftalık ve aylık tekrarlarımızı düzenli bir şekilde yapmalıyız.

5. DİSİPLİNLİ DERS ÇALIŞMA
Televizyon karşısında ya da gürültülü ortamlarda değil, sakin sessiz ortamda ders çalışın. Yatarak ya da uzanarak değil masa başında çalışılmalıdır.

6. DERS ÇALIŞMA PROGRAMI
Etkili öğrenme nasıl öğrendiğinizi belirleyin. Rehber öğretmeninizle birlikte bir ders çalışma programı hazırlayın. Mümkün ölçüde programınızı uygulamaya çalışın. Her gün aynı saatte ders çalışmaya başlayın.

7. ARKADAŞ SEÇİMİ
Arkadaşlarımız hem ders sırasında hem ders dışı zamanlarda sizleri etkileyen en önemli etkenlerdir. Arkadaşlarınızı okul başarınıza zarar verip vermediğini test edin, size zararı olanlarla daha mesafeli olun.
Zor bir dönem sizleri bekliyor. Bu dönemde iyi dersler ailesi olarak siz gençlerin en büyük destekçisi olacağız. Vazgeçmeyin, ders çalışmayı eğlenceli hale getirin.

İYİ DERSLER REHBERLİK SERVİSİ