Sınav Kaygısı Nasıl Azaltılır

Sınav Kaygısı Nasıl Azaltılır

SINAV KAYGISI AZALTMA YOLLARI
Le Martin’in deyişiyle ‘hayat, karşılaştığımız fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğimizle ilgilenmektedir.’ Bu söz biraz sert gelebilir insana, ancak bu gerçektir ki dünya, bizleri sonunu getirebildiğimiz çabalarımızla değerlendirmektedir. Sınavlar da, çabaların sonuçlarını değerlendirmeye yönelik yegâne araçlardır. O nedenle her yaştan insanın mutlaka karşılaştığı bu değerlendirme sürecinde iyi performans göstermek oldukça önemlidir. Ancak bu süreçte sınavı kendimiz için bir stres nedeni haline getirmemeliyiz. Sınav kaygısını en aza indirmeye çalışmalısınız.
Sınavı bir ölüm-kalım savaşı haline getirmeyin. Bu sınavda başarılı olmanız sizin tek ve son amacınız değildir. Bunu kendinize ve çevrenize kabul ettirin!

GEÇMİŞ BAŞARILARINIZI AKLA GETİRİN
Kendinize kendi değerinizin altında değer biçmeyin. “Kazanamazsam mahvolurum” gibi düşünceler size hiçbir katkı sağlamaz. Elinizi kolunuzu bağlar, güçsüz bırakır. Bunun yerine “Bu sınavdan yüksek puan almak için elimden geleni yapacağım ama almazsam da bu dünyanın sonu değil.” Şeklinde düşünmek kaygınızı azaltacaktır.

GEÇMİŞ BAŞARISIZLIKLARINIZIN SEBEBİNİ BULUN
Daha önceki başarısızlıklarınızda başarısız olma sebeplerinizi araştırın ve onları telafi etmek için çalışın. Aynı sebeplerin bir başka başarısızlığa yol açmasına izin vermeyin.
Kendinize inanmayı ve güvenmeyi öğrenirseniz sınav kaygısını yenebilirsiniz.
Başarı yapabildiklerimizde gizlidir… Yapamadıklarımızda değil!!!

SINAV KAYGISINI OLUMLUYA ÇEVİRİN
Kaygı her insanın yaşadığı doğal bir duygudur. Bazı insanlar bu kaygıyı olumlu hale getirebilirken bazıları kaygının kurbanı olur. Sizde yaşadığınız sınav kaygısını ders çalışmak için motive edici hale getirmeye çalışın. Olumsuz duygulardan uzaklaşıp duygularınızı olumlu hale getirmeye çalışın sizi mutsuz huzursuz eden ortamlardan uzaklaşın.
Unutmayın arkadaşlar sınav hayatımızı yönlendiren tek etken değildir. Sınavı hayatınızın merkezine koyup her şeyin sonuymuş gibi düşünmeyin. Sınava hazırlık sürecinde ders çalışmayı eğlenceli hale getirip keyif almaya bakın…